13 Things That Are Cheaper to Make Than Buy

Convenience, in modern society, is king. We have the entire world’s knowledge base at our fingertips, and we’re never a few thumb taps away from an answer to any of our questions. People deliver groceries to our house, and we can even use subscription services that send us razors when they predict we’ll need them. So, sure, convenience is king, but laziness is also the king’s vice.

One aspect of convenience that many overlook is purchasing goods at a supermarket. Every one-serving cup of yogurt you buy doesn’t actually cost what you pay for it. You’re paying for packaging, shipping, and, ultimately, convenience. Now, we’re not saying that enjoying the convenience of store-bought goods is lazy, but we are saying that it isn’t always frugal.

With so many non-edible conveniences to spend our money on, why waste that hard-earned cash on food you can make at home for less? The following list contains 13 foods we love to eat, from commonplace snacks to modern dairy alternatives, that we’re all paying too much for. Don’t pay for convenience; get your measuring cups out and create less expensive, better-tasting grub.

1. Almond Milk

Almond milk, the modern dairy alternative that we used a bit of classic foreshadowing to introduce just a moment ago, isn’t cheap. Instead of paying a premium for almond milk at the store, create your own customizable version that you can tweak to taste exactly how you want it to.

Get the recipe here.

2. Applesauce

Everyone loves applesauce! From the young, to the not-so-young, to the downright elderly, applesauce is a snack that anyone can enjoy. Why not do just that, enjoy your applesauce, for a little less cash?

Get the recipe here.

3. Chips

#homemadechips #yummie

A post shared by Ann Rithaphorn 🤗 (@annrithaphorn) on

Buying bags of chips is a curious endeavor. The bigger the bag, it seems, the less chips are actually in it. Avoid wasting money on a few crumbs and a giant air bubble by making your own chips. The ingredients list is simple, and some recipes (like the one below) are guaranteed to succeed.

Get the recipe here.

4. Croutons

Like chips, croutons are made from truly simple ingredients. Whatever you’re paying for at the store isn’t worth it; rather, use some bread that you’ve neglected to eat and get more out of it by turning it into delicious cubes of crunch.

Get the recipe here.

5. Granola

Store-brand granola usually isn’t that expensive, but the organic and the artisanal kinds are super expensive. A bit of oats, some nuts, and honey are the basics behind a delicious granola, and, as long as you’re not using something pricey like Brazil nuts, none of those cost very much separately.

Get the recipe here.

6. Hummus

Sure, Sabra is delicious and super convenient, but have you ever thought that hummus can taste better than that? We believe that it can, and that you can enjoy your better-tasting hummus for less money.

Get the recipe here.

7. Nut Butters

We mentioned how expensive Brazil nuts are just a moment ago. Organic nut butters, natural nut butters, and nut butters in general can be expensive as all get-out. Alleviate your urge for almond butter in frugal fashion.

Get the recipe here.

8. Pesto

Do you buy pesto frequently? No, we don’t either, but we feel a lot better knowing that we can make our own for a lot less dough.

Get the recipe here.

9. Pizza

Speaking of dough, pizza shops certainly use a lot of it. While a $5.00 pizza from a chain restaurant may not be super expensive, fancier pies can come at a price near the $30.00 range. Homemade pizza can taste as good as the highest-class pizza place you know without carrying the same price tag.

Get the recipe here.

10. Salsa

Salsa is one of the biggest oddities amid grocery store aisles. In its essence, salsa is vegetables, but companies continue to add sugar to it and charge too much for it. Avoid both added sugar and added cents by making your own pure version today.

Get the recipe here.

11. Vanilla Extract

If you bake frequently, you’re well-aware how expensive vanilla extract can be. Making your own vanilla extract is fun and certainly won’t cost as much to do as buying it pre-made would.

Get the recipe here.

12. Whipped Cream

We love whipped cream! We don’t love whipping ourselves when we get our monthly credit card statements, though. Avoid the pain of pricey goods by making your own whipped cream. Like the rest of the items on this list, it will taste better (and creamier and richer) than the kind out of a can.

Get the recipe here.

13. Yogurt

We were just as shocked to see DIY yogurt as you probably are right now. We did some research, though, and it’s legit. Stop spending absurd amounts of money on yogurt and save that yogurt-money for something more important instead.

Get the recipe here.

Do you make anything yourself that we’ve missed here? Your grocery bill doesn’t have to be sky-high when you learn to make your own staples!